Zazadin Hanı’nda yapılan düğünler Selçuki dönemini yaşatıyor

Küçük Asya Selçuki Devleti’nin Konya’de yaptırdığı yeryüzü iri kervansaray olma özelliğini taşıyan Zazadin Hanı’nda yapılan düğünlerde tarihi figür ve motifler dikkati çekiyor.

Dönemin özelliklerini yansıtan düzenlemeleriyle ziyarete açıldığı günden bu yana gelenlerin ilgisini çeken handa, düğün ve toplu kemirmek organizasyonları birlikte yapılıyor.

Turizm işletmecisi Hikmet Çetiner, kervansaraylarda evveli nazik kazanlarla yemek pişirildiğini ve konaklayanlara verildiğini söyledi.

Çetiner, Selçuklu dönemini düğünlerinde neşelendirmek isteyenlerin hana geldiğini belirterek, “Sünnet düğününde 3 bin davetliye geleneksel Konya pilavı ikram edildi. Konya’dan ve değişik illerinden gelen misafirleri Zazadin Han’ında ağırladık. Yavrumuz, kayı kıyafeti giyinen gençlerin omuzunda hana girdi. Alkışlarla karşılanan sünnet çocuğu, kendisi üzere hazırlanan tahtına oturdu. Burada kapılarda konumlanan temsili Selçuki askerlerini görenler de foto çektirdi. Misafirler adeta 13’üncü yüzyılı yaşadı.” diye konuştu.

Share: