Zonguldak’ta “Say Hayatında Stres Yönetimi” konferansı düzenlendi

Cumhurbaşkanlığı Içtimai Politikalar Müesses Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan, insanın hâl düzeyi hangi kadar yüksekse stres düzeyinin de o büyüklüğünde yükseleceğini belirtti.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sezai Karakoç Ekin Merkezi’nde düzenlenen Iş Hayatında Stres Yönetimi mevzulu konferansta mütekellim Işıkhan, birey girişim atılmış andan itibaren ruhsal gerilim faktörleriyle boğuşmak yerinde olduklarını söyledi.

Yaşamı yaşamak ve adam olmak için strese gerekseme duyulduğunu belirten Işıkhan, ” Herhangi Bir şeyde olduğu kabilinden vakayiname stres bizi hastalığa ve ölüme götürebilir. Makul düzeyde strese gerekseme duyarız. Değme bireyin ruhsal gerilim algısı stresle karşılaştığında göstermiş olduğu tepkiler da ayrımlılık gösterecektir.” diye konuştu.

Işıkhan, birçok can amacıyla stresin adeta dirim biçimine dönüştüğünü anlatarak, “Aut arama odağına ehil olup olmamak çok mefret. İnsanlar iki cins odağa sahiptir; çöz ve dış taharri. İç taharri odağı, kendine güvenen, başkalarından ferman almadan zat kafasındaki işleri, projeleri fail… Aut arama odağı ise hangi yazık ki başkalarının yönlendirmesine ihtiyaç duyan kişiliği karakterize ediyor. Stresle ilişik birlik çalışmalarda kaygıyla alım satım bulunmuştur. Gaile düzeyiniz hangi büyüklüğünde yüksekse ruhsal gerilim düzeyiniz bile o büyüklüğünde yükselir.” dedi.

Tüm acun için gelişim stresi konusunun muhteşem ayla geldiğini dile getiren Işıkhan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Geçen tıpkısı basın bülteninde okudum. Depresyonun iş hayatına olan etkisi 400 milyon dolar. Soylu Erki kaybı, düşünebiliyor musunuz? Bu yüzden Uluslararası Iş Teşkilatı, Dünya Esenlik Örgütü (DSÖ) bu konuların çalışılması konusunda dahi sonsuz projelerini açmakta. Çünkü bizim amacıyla şanlı olan şey, insanın çalıştığı hareket yerinde bahtiyar, kalburüstü, üretken olması.”

Share: