Alanya şita mevsiminde dahi Avrupalılara tatil imkanı sunmayı hedefliyor

Türkiye’nin koskocaman turizm destinasyonlarından Alanya’da, Rusya- Ukrayna Savaşı nedeniyle erke ve istinas sorunlarıyla yüz yüze artan zahmetli ve evden müteharrik Avrupalılara kışın tatil imkanı keşfetmek için hazırlık yapılıyor.

Rusya’nın Avrupa ülkelerine doğal gaz sevkiyatında yaşanan gelişmeler zımnında Almanya ve İngiltere özellikle tutmak amacıyla bir nice Avrupa ülkesinde erke kesintileri olması bekleniyor. Bu durum, Kovid-19 sürecinde yaygınlaşan evden mesai modeliyle aksiyon hayatını sürdürenlerle buğulanmış nüfusun kışı güney ülkelerinde geçirmeyi tercih ika olasılığını gündeme getirdi.

Antalya’nın Alanya ilçesindeki turizmciler bile bu sebeple Avrupa pazarından behre ahzetmek için hazırlıklara başladı. Turizmciler, erişim avantajı, uygun turizm altyapısı, uygun iklimi ve enerji sorunu olmaması nedeniyle ilçede yaz aylarında yakalanan ivmenin şita aylarında de bitmeme edeceğini düşünüyor.

“Beklentinin ötesinde mebzul tıpkı sezon geçiyor”

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Hisse Senedi Günahsız, AA muhabirine, zaman başında Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeler nedeniyle sektörlerinin muayyen bir oranda etkileneceği düşündüklerini, ancak öyle olmadığını söyledi.

Salt, “Nisan ayında başlaması müstelzim sezon haziran ayına kaydı. İç iş ve başka ahzüita kanallarımızda talebin artması neticesinde bölgemiz haziran ayından başlayarak ağustos ayı bile dahil yüzdelik 100 doluluklara ulaştı. Şu anda, çöz pazarın çekileceği ilkgüz ve teşrinievvel ayında de belirli bire bir dolulukla gidileceği görülüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Turizmin mevsimsel olmaktan çıkarılarak yılın tamamına yayılması gerektiğini vurgulayan Günahsız, “Sonuçta beklediğimizin ötesinde, elan bereketli tıpkısı zaman geçiriyoruz. Ümit ediyorum, bundan ahir sezonları daha sevinçli, Türkiye ve bölgemize ulama sağlayarak geçiririz. Fakat turizmin mevsimsellikten çıkarılarak elan mufassal mütemadi yapılması gerekiyor. Bunun amacıyla alçak çabalama harcıyoruz. Alanya, bahir, kum, zaman üçlemesiyle tatilcilere ongun ayrımsız imkan sunuyor. Kış turizmi amacıyla spor, sağlık, kurultay üzere ayrımlı noktalarda bile kitap geliştirerek hakikat pazarlara sunmaya hazırlanıyoruz. Rusya-Ukrayna Savaşı sonucunda sâdır erke krizinin şita aylarında Avrupalıların Türkiye’ye talebini makul tıpkı oranda artıracağını düşünüyoruz.” dedi.

“Bildirme beş altı yüzdelik 50 kapasiteyle çalışabiliriz”

Avrupa’dan ati turistler nedeniyle bu şita tatilci sayısının muayyen ayrımsız oranda artacağını öngördüklerini dile getiren Halis, şöyle devam etti:

“Türkiye’da konaklamalar başka destinasyonlara bakarak henüz iyi ve ulaşılabilirliği yalın kat. Tığ bile şita döneminde makul benzeri döngü sağlayarak mevcut personelimizin istihdamını bitmeme yol açmak istiyoruz. Tesislerimizi kış sezonuna hazırlarken belli başlı indirimlere de gideceğiz. Burada eke olan başa temel noktasına katılmak ve belli başlı oranda kar edilmesini temin etmek. Fiyatın da bu asıl zarfında belirlenmesi lazım. Öz ülkelerinde yaşadıklarında harcayacakları rakamlara muadil yahut az buçuk erdemli harcayarak dava yaşamadan güneşin, doğanın olduğu bölgede tatillerini nakil noktasında imkan sağlayacağız. Bu anlamda bilcümle esas pazarlarımızı davet ediyoruz. Yaz sezonunda olduğu kadar hizmet veremezsek üstelik yüzdelik 50 kapasiteyle çalışabiliriz.”

Günahsız, akıbet 10 yılda hizmete giren otellerin şita dönemi turizm faaliyetine makul olduğuna dikkati çekti.

“Avrupa üzere umut olabiliriz”

Türkiye Yolculuk Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Dolay Künde Yerleşmiş Başkanı Bilal Korkmaz de hükümetin, Moskof-Ukrayna Savaşı’nda çözüm arayan canip olması ve her iki tarafla ilişkilerin bulunmasının avantajları olduğunu belirtti.

Savaş istemediklerini dile getiren Korkmaz, “Türk turizmi kavga ekonomisinden ızdırap etkilenmedi. Ilkin biraz umutsuzduk ama şimdi gayet bol. Umarım imdi üstelik ferah peki.” dedi.

Kış turizminin bütün arzuladıkları benzeri özdek olduğunu belirten Korkmaz, kış turizminde Avrupalılar üzere sunu bol destinasyonun Alanya olduğunu, ilçenin bundan faydalanması gerektiğini vurguladı.

Alanya’daki işletmelerin çoğunun zihayat, bayındır ve sonuç adım domuzuna olduğunu, bunun bile rakiplerine göre kendilerini avantajlı duruma getirdiğini tamlayan Korkmaz, şunları kaydetti:

“Tesislerimizi kış turizmine bakarak ufak tefek çalışmalarla hazırlarsak Avrupa için imge olabiliriz. Onlar amacıyla bol destinasyon olabiliriz. Bundan faydalanabilmek üzere lüzumlu enfrastrüktür çalışmalarını ve tesislerdeki beribenzer çalışmaları tahsis etmek geçişsiz. Bizim turizmcilerimiz yürekli ve makul adım atabiliyor, risk alabiliyor. Umarım hazırlıkları yapabilirler. Alanya ve Türk turizmine vahim katkı sağlanabilir.”Share: