Almanya’da mutedil dershane dirim standartlarını yüklenmek üzere birikimlerini tüketiyor

Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırı Enstitüsü (Ifo) ekonomistlerinden Timo Wollmershaeuser Almanya’daki ölçülü sınıfın birikimlerini tüketmeye başladığını söyledi.

Wollmershaeuser, Zeit gazetesine yaptığı açıklamada, Ukrayna savaşının meydana getirdiği damarı bozuk koşullara dikkati çekerek, “Mutedil sınıf, dirim standartlarını destek olmak için birikimlerini tüketiyor.” dedi.

Enerji şirketleri, maliyetlerindeki elem artışı müşterilerine yansıttıkları üzere fiyatların artmaya bitmeme edeceği uyarısında bulunan Wollmershaeuser, “Erke fiyatlarındaki çoğalma oldukça haddinden fazla yalçın; şirketlere, söz gelişi haziran ayındaki düşüşle ilgilendiren beklentilerini sorduğumuzda, borsadaki elektriğin fiyatı kilovat saat başına 20 sent civarındaydı. Ağustos böylece üç katına çıktı. gaz fiyatlarına çokça analog. Bu enflasyonu daha da artıracaktır. Eylül ayında enflasyonun yüzdelik 10’a yaklaştığını görebiliriz. Serencam kendisine, hususi haneler yalnızca doğru ücretlerde tıpkı düşüş yaşamakla kalmaz, birikimler dahi tüketilecek.” ifadelerini kullandı.

Wollmershaeuser, enflasyonunun gözle görülür etkisinin kendisini endişelendiğini vurguladı.

Almanya’bile on paralık bu büyüklükte ayrımsız karşılık artışı yaşanmadığını aktaran Wollmershaeuser, bir nice hanenin kemerlerini sıktığını ve tüketimlerini azalttıklarını sözlerine ekledi.

Share: