Ayancık’ta gal arısı zararlısı kestane rekoltesini düşürdü

Sinop’un Ayancık ilçesinde gal arısı zararlısı dolayısıyla kestane rekoltesinde bu yıl düşüş yaşandığı bildirildi.

Ayancık İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yunus Ünal, AA muhabirine, ilçede kestane rekoltesinde güzeşte yıla göre yüzdelik 80’e vasıl düşüş olduğunu söyledi.

Gal arısı zararlısının bölgede beş altı yıldır bulunduğunu vurgulayan Ünal, şöyle konuştu:

“Kestanede gal arısı zararlısı önceki senelerde bile vardı. Fakat bu yıl bölgemizde abuhava şartları dahi gal arısının yayılmasına akla yatkın gitti. Dolasıyla kestanenin ürün yapacağı ağacın dalları bu zararlının etkisiyle kurudu. Dikme dalları kurumasa bile ağacın iletim dokularının tıkanmasından periferi mahsul düşüklüğü oluştu. Bu gal arısı zararlısının ilaçla yahut tıpkısı kimyasal ile mücadelesi şu dakika amacıyla mümkün değil. Kimyasal namına mücadelenin birlikte akla yatkın olmadığı kanaatindeyiz. Deminden gal arısı zararlısıyla mücadele noktasında Sinop Orman Mıntıka Müdürlüğü yoluyla ayrımsız laboratuvar oluşturuldu. Laboratuvar içinde çalışmalar yapılıyor.”

Kestane rekoltesinde yüzdelik 80’e varan kaybının olduğunu belirten Ünal, “Gal arısı Avrupa’üstelik birlikte yaygın olarak tanıdık ve etraflı menzillere pervaz yapabilen bir zararlı. Henüz önceki yıllarda Yalova ve Bartın’dahi görüldü. Bizim bölgelerimize dahi gelmesini tutum ediyorduk ve bunun tespitlerini yaparak bakanlığa bildirdik. Bu sene bölgemizde alelhusus yaka şeridinde iri tıpkı genellik gösterdi. Ayancık amacıyla sonuç zamanların en büyük rekolte kaybı yaşandı.” ifadelerini kullandı.

Share: