Bilecik’te sağanağın neden olduğu olumsuzluklar gideriliyor

Bilecik’te enerjik olan sağanağın bozukluk olduğu olumsuzlukların giderilmesi amacıyla ekiplerce emek yürütüldüğü bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya’nın bora dolayısıyla İl Kıran ve Evgin Genişlik Eş Güdüm Müesses ile güruh yaptığı belirtildi.

Kızılkaya’nın ardından eş ve gelişim yerlerini akarsu basan vatandaşları konuşma ettiği ve sahada bindi personelinin gelişim makinalarıyla yürüttüğü çalışmaları takip ettiği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine düz verilen Kızılkaya, kentte metrekareye 42,2 kilogram yağmur düştüğünü vurguladı.

Bilecik’te yağış zımnında 112 Ivedi Davet Merkezi’hangi geçmiş belirlemelere bakarak 588 davet geldiğini kaydeden Kızılkaya, “Akarsu baskınları, bina uçması, ağaç devrilmesi, yatık kalma, kara yollarında akarsu ve gereç birikintisi ve faaliyet kesintisi kabilinden ihbarların geldiği 112 Acil Çağrı Merkezi’mizde ilgili kurumlar çabucak saklık haline geçerek evleviyet sırasına göre taleplere kıymet vermiştir. 487 kişiden oluşan 129 ekibimiz 125 iş makinasıyla mevrut ihbarlara çabucak karşılık vererek sahaya inmiştir. İl AFAD Merkezi’miz 7/24 çalışma esasına geçerek hemşehrilerimizin ihtiyacı halinde anbean hizmetlerine amade kendisine beklemektedir. Yaşanan hâller bizleri herhangi bir hangi kadar üzse de fert kaybının olmaması bir tane tesellimiz olmuştur. Bire Bir nöbet elan cümle hemşehrilerimize önceki olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.

Bilecik Belediyesi’nin 200 personeli görev yaptı

Bilecik Belediyesi’nden yapılan açıklamada, cemaziyelevvel akşam ezanı saatlerinde başlayan yağmur sonrasında belediyeye vabeste bir nice birim çalışanının sahada canlılık gösterdiği belirtildi.

Açıklamada, Şehremaneti Başbuğ Vekili Ferişte Mızrak Subaşı, Başkan Yardımcıları Vedat Kazıcı, Hüseyin Talih, Ahmet Gürses ve ilişik ünite müdürlerinin sahada incelemelerde bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine vadi verilen Belediye Komutan Vekili Ferişte Cıda Subaşı, yaklaşık 200 personelle sahada çalıştıklarını belirterek, “Bugün maalesef tekrar kıyamet boyutunda bir yağmur ile karşılaştık. Akıbet zamanlarda karşılaştığımız genişlik büyük yağışlardan biri oldu. Bizler ait başbuğ yardımcılarımız ve birim müdürlerimizin koordinasyonunda herhangi bir yere engelleme etmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız, komşularına ve yardıma kadın insanlara el uzatması, bu konuda bizlerle iletişime geçmeleridir. Bu nev yardıma gerekseme vatandaşlarımız varsa onlara kalacak kayran ulaşmak istiyoruz.” dedi.Share: