Cumhur Reisi Erdoğan: “Değme camimizi, ülkemizin ve milletimizin geleceği amacıyla yurt topraklarına dikilen birer manevi muhafız adına görüyoruz”

Reisicumhur Erdoğan, Üsküdar’da bulunan ve yenileme çalışmaları tamamlanan Ayazma Camii’nin açılış programına katıldı. Cumhur Reisi Erdoğan programda yaptığı konuşmada, “Ezanlarıyla şehirlerimizin semalarını yankılandıran gelişigüzel camimizi, ülkemizin ve milletimizin geleceği amacıyla vatan topraklarına dikilen birer manevi kolcu kendisine görüyoruz. Ayasofya’yı yeniden ibadete açarak fethin ve onun yenmiş komutanı Fatih’in emanetine ehil çıkmıştık. Son dönemde İstanbul’un ciharıyek beraberinde mensur ettiğimiz camilerle ecdadın bu topraklara kazıdığı mühürleri çeşitlendirdik, çoğalttık, yaygınlaştırdık” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar’bile bulunan ve yenileme çalışmaları tamamlanan Ayazma Camii’nin açılış programına katıldı. Erdoğan, açılış programı öncesinde cuma namazı namazını Ayazma Camii’nde kıldı. Küşat programına Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez dahi katılım sağladı.

“Ayazma Camii’nin restorasyonunu tamamlayıp yeniden ibadete açarak tıpkı vazifeyi henüz yerine getirmiş olmanın ikbal huzuru içindeyiz”

Programda konuşan Cumhur Reisi Erdoğan, “Biraz ilk cuma namazını beraber davranım ettiğimiz, 261 yıllık Ayazma Camii’mizin restorasyonunun ülkemiz ve İslam alemi için hayırlara açkı olmasını diliyorum. Mimarisiyle, yeriyle it canlı haddinden fazla özelliği ile şehrimize derece katan Ayazma Camii’mizin, Sultan 3. Mustafa’dan bu güne kadar bu eserin yaşatılması üzere gayret gösteren herkesi rahmetle bigâne ediyorum. Caminin restorasyonunda emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum. Rabbimiz tevbe suresinde ‘Tanrı’ın mescitlerini fakat Cenabıhak’a ve öbür dünya gününe inan eden namazı sağlıklı kılan, zekatı veren, ve Tanrı’tan başkasından korkmayan kimseler bayındırlık eder’ buyuruyor. Ayazma Camii’nde bugüne kadar olduğu üzere çıktı üstelik günde 5 mesafe okunacak ezanların, kılınacak namazların edilecek duaların Cenabıhak katında kabul olmasını diliyorum. Ezanlarıyla şehirlerimizin semalarını yankılandıran seçkin camimizi, ülkemizin ve milletimizin geleceği için yurt topraklarına dikilen birer manevi reji kolcusu yerine görüyoruz. Ayasofya’yı yeniden ibadete açarak fethin ve onun utkulu komutanı Fatih’in emanetine eş çıkmıştık. Sonuç dönemde İstanbul’un ciharıyek yanı sıra düz yazı ettiğimiz camilerle ecdadın bu topraklara kazıdığı mühürleri çeşitlendirdik, çoğalttık, yaygınlaştırdık. Ayazma Camii’nin restorasyonunu tamamlayıp baştan ibadete açarak bire bir vazifeyi daha namına getirmiş olmanın ikbal huzuru içindeyiz” dedi.

Kurdele kesimi sırasında güdük benzeri meşveret işleyen Erdoğan, “İnşallah yakında üstelik Levent’te Barbaros Hayrettin Vakur Camii’ni açacağız” dedi. – İSTANBUL

Share: