‘Deprem gerçeği ile yüzleşemedik’

TÜRKİYE’yi derinden sarsan 17 Ağustos iri Marmara depreminin üzerinden 23. sene geçti. Resmi rakamlara bakarak 20 bin vatandaşın hayatını kaybettiği, 50 bin kişinin yaralandığı, yüzbinlerce yapınını bile yerle bire bir olduğu 7.4 büyüklüğündeki sarsıntı, ilkin İzmit, Yalova ve Adapazarı tevessül etmek üzere Marmara’nın tamamını etkiledi. TMMOB depremin 23. yılında yaptığı açıklamada, “23 yıl geçti ama deprem gerçeği ile yüzleşemedik. Facia riski olan yerleşme yerleri taşınmadı, binalar depreme dayanıklı ayla getirilmedi, site merkezlerinde zelzele toplanma alanları oluşturulmadı, kıyamet sonrası kriz dalavere senaryoları hazırlanmadı. İmar planları depreme mücehhez şehirler görüntülemek için değil, kentsel rant için kullanıldı. Ormanlık alanlar ve akarsu havzaları öz yataklarıyla alay malay yapılaşmaya açıldı’’ denildi.

YAPI DENETİM TİCARİLEŞTİ

Kamusal aynı tatlılıkla yürütülmesi gereken yapı denetleme sisteminin ticarileştirildiği belirtilen açıklamada, “Odalarımız çatı denetim süreçlerinden dışlandı. İmar Barışı adı altında tek mühendislik hizmeti almamış 10 milyonun üstünde habersizce çatı ruhsatlandırıldı. Kentsel tahavvül adı altında ise amacından saptırılarak lehtar inşaat firmalarına töz aktarıldı” denildi.

Acının sergisi…

KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi, Marmara Depremi’nin yıldönümü dolayısıyla Fevziye Cami önünde deprem sergisi açtı. Depreme dair brifing ve farkındalık ihdas etmek üzere açılan deprem sergisinde vatandaşlar 23 sene ilk yaşanan acıyı zaman kadar hissetti.

 

Share: