Diyarbakır’da mağaralarda yüzme keyfi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Bırkleyn mağaraları, sıcaktan bunalan vatandaşların ferahlamak üzere tercih ettiği mekan haline geldi.

Lice ile Bingöl’ün Zinde ilçesi ortada vadi düz ve antika çağda yerleşme yeri adına geçer not Bırkleyn mağaraları, hava sıcaklığının 40 dereceyi aştığı bölgede pahal rabıta görüyor.

Bırkleyn mağaraları özellikle bölgenin terörden temizlenmesiyle kesif ülfet edilen ayrımsız mekan adına dikkati çekiyor.

Ziyaretçiler, doğal güzelliğiyle üstelik öne sâdır bölgede piknik yapıyor, mağaralar arasından akan suda yüzerek serinlemeye çalışıyor.

Bingöl’den arkadaşlarıyla bölgeyi ziyaret fail Âlem Yolagelen, AA muhabirine, havanın yunak olduğu dönemde insanların piknik fayrap etmek ve dalgalanmak üzere Bırkleyn mağaralarını tercih ettiğini söyledi.

Diyarbakır ve Bingöl’den bölgeye korkulu deste olduğunu rapor eden Yolagelen, bölgenin mesire alanı kendisine dahi kullanıldığını belirtti.

Yörenin tarihi dokusunun bulunduğunu anlatım eden Yolagelen, şöyle konuştu:

“Rivayetlere göre, Nazik İskender sefere çıkarken askerleriyle gelişigüzel bu mağarada konaklıyor. Tığ da arkadaşlarımla hafta sonunu görmek için buraya geldik. Bura küçük çokça domuzuna ayrımsız kayran. Bu alan iyice tıpkı çalışmayla turizme kazandırabilir. Bırkleyn mağaraları havanın yunak olduğu bu dönemlerde insanların uğrak yeri haline geldi.”

Danimarka’dan tatil amacıyla mevrut Şaban Biliren birlikte ilk defa geldiği Bırkleyn mağaralarını haddinden fazla beğendiğini aktardı.

Herkesi bölgeyi görmeye çağırma eden Biliren, “Burada iri bir zaman yatıyor. Haddinden Fazla iyice 2 in var. Alanın turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyorum. Bölgede yüzdük, piknik yaptık ve tarihi mağaraları gezdik. Çokça beğendik. Tekrar buraya geleceğim.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinden gelen Mahmut Doğuç ise arkadaşlarının tavsiyesi konusunda geldiğini, bölgeyi çokça beğendiğini anlattı.

Havanın ısıdam olması dolayısıyla Bırkleyn mağaraları arasından akan suda yüzdüğünü anlatan Doğuç, “Hoşur görülmeye değer bire bir düzlük. Akarsu buz gibi.” dedi.

Share: