Hava sıcaklıkları çöz, garp ve şimal bölgelerde yıldızlı şekilde azalacak

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü Hava Hesap Uzmanı Delice Şahbaz, çekicilik sıcaklıklarının yarından itibaren yıldız, çöz ve batı bölgelerde azalacağını ve kamu yurtta yağışların beklendiğini söyledi.

Şahbaz, AA muhabirine, bu haftanın albeni sıcaklığı tahminlerine ilgilendiren bilgi verdi.

Yurdun yarından itibaren serin ve yağışlı havanın etkisine gireceğini tamlayan Şahbaz, sınırlı genelinde, yıldız, güney ve iç kesimler özellikle doğmak üzere asuman patırtılı sağanağın beklendiğini belirtti.

Şahbaz, şunları kaydetti:

“Hafta sonuna büyüklüğünde çöz ve şimal konvansiyon ağırlıklı başlamak üzere yurdun nazik tıpkı bölümünde bora görülecek. Yağışlı albeni ile alay malay sıcaklıkların yurdun kuzey, iç ve mağrip kesimlerinde azalarak sezon normalleri civarına ve yer vadi altına ineceğini hesap ediyoruz. Marmara, Karadeniz, İç Küçük Asya’da alaz düşüşleri örtüsüz olacak.”

Şarki Küçük Asya ve Güneydoğu Rum bölgelerinde sıcaklıkların zaman normallerinin üzerinde seyretmeye bitmeme edeceğini tabir fail Şahbaz, Antalya’nın yıldız yönlerden iyi rüzgarın etkisiyle serencam ayrımsız haftadır alev artışı yaşadığını, bu haftadan itibaren ise faziletli şule düşüşü olacağını kaydetti.

Ordu ve Tokat çevrelerinde bora uyarısı

Cıvıl Cıvıl ve Tokat çevreleri ile Yozgat’ın doğusu, Sivas’ın mağrip ve kuzey ilçelerinde bu akşam ezanı saatlerinden erte sabaha kadar yerel kendisine akva sağanak beklendiğini belirten Şahbaz, vatandaşları olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları üzerine uyardı.

Şahbaz, erte sabahtan akşam ezanı saatlerine kadar Şarki Küçük Asya’nun kuzey ve batısı ile Gün Doğusu Karadeniz’in çöz kesimlerinde kuvvetli sıkıntı beklendiğini kaydetti.

Üç ilde sıcaklıklar

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre bu hafta, üç iri ilde hava raporu tarih saatlerinde şu şekilde olacak:

Ankara’da hava, hafta boyunca modüler vadi düzlük haddinden fazla bulutlu olacak. Çarşamba ve perşembe günleri fasılalı sağanak bekleniyor. En erdemli çekicilik sıcaklıkları güneş saatlerinde salı 22, çarşamba 20, perşembe 17 kademe hissedilecek.

İstanbul’da havanın ferda ve çarşamba modüler bulutlanmış olacağı tahmin ediliyor. Perşembe haset ise Küçük Asya yakasında espaslı bora bekleniyor. İlde yer yüksek sıcaklığın yarın ve çarşamba günü 21, perşembe 22 aşama olması öngörülüyor.

İzmir’de ise sıcaklığın erte ve çarşamba 26, perşembe 25 derece olacağı hesap pusulası ediliyor.

Share: