Vocathlon: Mesleki Kadem Maratonu sona erdi

Kastamonu’dahi 10 ilden 22 takımın katılımıyla gerçekleştirilen Vocathlon: Mesleksel Kadem Maratonu sona erdi.

Kuzey Küçük Asya Kalkınma Ajansı (KUZKA) yoluyla Günindi Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), Ölçülü Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile Milli Eğitim müdürlükleri hisse senedi birliğinde gerçekleştirilen Vocathlon: Mesleki Adım Maratonu’na Kastamonu, Çankırı, Sinop, Zonguldak, Karabük, Bartın, Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat’tan 132 mektepli ve öğretmenin meydan aldığı 22 topluluk katıldı.

Mesleki mutedil tedrisat kurumlarında öğrenim gören gençlerde girişimcilik kültürü ve yetkinliklerinin geliştirilmesini hedefleyen program, Kastamonu Yolkonak Bilgisizlik Kampı’nda 3 dönme sürdü. Takımların projelerini anlattığı programda, takımlara TR81, TR82 ve TR83 bölgelerinden 19 mentor, gelişim fikri geliştirme çalışmalarında kösemenlik etti.

Yapılan değerlendirme sonucunda Çankırı Şehit Fazilet Öztürk Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi’nden ‘Modüler pijama’ isimli hareket fikri bir numara olurken Zonguldak Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi’nden ‘Vrloskopi’ ikinci, Amasya Merzifon Mesleksel ve Maharet Küçük Asya Lisesi’nden ‘Elektrikli yükleme açkı istasyonu’ ise üçüncü oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Eş Güdüm Dairesi Başkanı Cımbar Alsaç, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2019 yılından itibaren “geleceğim mesleğim” sloganıyla mesleksel eğitime destek verdiklerini belirtti.

Vocathlon’un mesleki terbiye temasının domuzuna tıpkısı çıktısı olduğunu dile getiren Alsaç, şunları söyledi:

“Mesleksel eğitimdeki gençlerimizin girişimcilik ile ait fikirlerine cesaretlendirmek, onlara cesurluk çevirmek, önceki fikirlerine can suyu telkin etmek amacıyla bire bir yarış düzenledik. Bu yarışmamız akıbet 4 yıldır devam ediyor ama bu sene katılımımız çokça güçlüydü. Sadece KUZKA bölgesinden değil, BAKKA ve OKA bölgesinden dahi öğrencilerimiz buraya geldi. Hele yarışan öğrenci sayımız çokça fazlaydı. 10 ilden mevrut 22 takımdan oluşan 110 öğrencimizin fikirlerini burada dinledik. Bu yılki faziletli ortaklık bizleri henüz dahi cesaretlendirdi. Önümüzdeki yıl biz henüz çok bölgemizi ve şehrimizi bu çalışmaya dahil edeceğiz. Elan çok çığır liseli öğrencimizin bu yarışmada fikirleriyle bizlerle buluşmasını sağlayarak onları cesaretlendirecek ve onların fikirlerini ticarileştirecek çalışmaya bırakmak üzere çaba edeceğiz.”

KUZKA Genel Sekreteri Serkan Tendürüst ise Vocathlon: Mesleki Etap Maratonunun öğrencilere sağladığı faydalardan kortej etti.

Öğrencilerin kısıtlanmış zamanda altın hareket fikirleri geliştirdiğini anlatan Güre, “Bu dahi aslında gençlerimize güveni aşılayan ayrımsız izlence. Bayağı özgüvenleri ve motivasyonları yükseliyor. Ülkemizdeki gelişmelerle birlikte onlar de gelecekte bire bir madde üretebileceklerine ve mülhak ayar oluşturabileceklerine inanıyorlar. Zaman eğitimden sağlığa, askeri teknolojiden orman yangınlarına kadar birçok konuda bizlere düşün sunuyorlar. Eylemek oluyor ki iz liseli öğrencilerimiz işin yazılım kısmını dahi tesisat kısmını de biliyor.” dedi.

BAKKA Umumi Sekreteri Lutfi Altunsu dahi girişimciliğin önemine değindi.

Girişimciliğini imar etmek için ceht içerisinde olduklarını rapor fail Altunsu, “Bunların içerisinde arz balaban prensip şüphesiz yenilikçi, girişimci gelişim fikirlerine ehil gençleri doldurmak. Bu projelerin içerisinde bile pespaye hayata geçirebilecek durumdaki girişimci gelişim fikirlerini dahi yatırımcılar evet üstelik hisse senedi insanları kabilinden finansal kaynaklar ile buluşturarak gençlerimizi girişimci adına hazırlamamız gerekiyor. Kalkınma ajanslarımızın birçoğu buna yönelik operasyon yürütüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Yaptıkları proje ile birinci olan Çankırı Şehit Yiğitlik Öztürk Mesleksel ve Maharet Küçük Asya Lisesi öğrencisi Rümeysa Deniz Kazı ise rahatsız bakımına müteveccih aynı proje yaptıklarını belirtti.

Modüler pijama projesi hazırladıklarını anımsatan Akbaş, “Vocathlon bana, ilk önceki tıpkı aksiyon kuracaksam hangi yapmam gerektiğini öğretti. İşi kurduktan bilahare nerelere gitmem, hangi yapmam ve elbette müracaat yapabileceğimi öğretti. Ardından insanlarla etkileşimi ve girişkenliği öğretti.” ifadelerini kullandı.

Share: