YANLIŞSIZ Fırka Umumi Komutan Yardımcısı Karaaslan, 7. Samsun Ekincilik Fuarı’nı gezdi Açıklaması

DOĞRU Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Samsun Mebus Mahmur Çiçeği Karaaslan, dünyanın geçtiği bu süreçte ekincilik ve üretimin ne büyüklüğünde mefret olduğunu aynı nöbet henüz gördüklerini belirterek, “Bu noktada devletimizin üreticiye verdiği destekler ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın açıkladığı aya fiyatlar, çiftçimizin yüzünü güldürmüş durumda.” dedi.

Karaaslan, Ekincilik ve Orman İl Müdürü İbrahim Akva, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ve DOĞRU Tümen İl Başkanı Ersan Aksu ile TÜYAP Bütün Fuarcılık Imal NANIAZIZ aracılığıyla Samsun Fuar ve Kurultay Merkezi’nde birleştirme edilen 7. Samsun Tarım Fuarı’nı gezdi.

Karaaslan, yaptığı açıklamada, organizasyonun Karadeniz Bölgesi’ndeki bildirme nazik ekincilik fuarı olduğunu söyledi.

Fuarın stabil çok firmaya familya sahipliği yaptığına, ziyaretçi sayısının 100 binin üstüne çıkmasının beklendiğine dikkati calip Karaaslan, “Samsun, banal iri buluşmaların, şişman organizasyonların gerçekleştiği kent oldu. Bu özelliğini, dünyanın bildirme iri havacılık festivali TEKNOFEST KARADENİZ’i gerçekleştirerek Türkiye ve dünyaya kanıtlamıştır. Fuarda tarım teknolojisi alanında makineler bulunuyor. Fuard Türkiye’nin rastgele bölgesinden insanlar, üreticilerimiz, tarım teknolojilerini yakından görme fırsatı buluyor.” diye niteleyerek konuştu.

Samsun’un Türkiye’nin sunma iri ekincilik şehirlerinden biri olduğuna belen eden Karaaslan, “Bafra ve Çarşamba ovalarımızda bu yıl üretimde sabık yıla oranla yüzde 50 artma sağlanması bekleniyor. Bu özelliğiyle Samsun, tarımda üstelik haddinden fazla yetişkin aynı şehir konumundadır.” ifadelerini kullandı.

Karaaslan, tarımın dünyada çokça mefret bire bir göz olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kovid-19 dönemini atlattık amma getirdiği sıkıntıların umum dünyayı etkilediği tıpkı dönemden geçiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mız, Rusya- Ukrayna savaşı zımnında dünyadaki beklenen hububat krizinin önüne oluşturduğu hububat koridoru yardımıyla önceki oldu. Dünyanın geçtiği bu süreçte tarım ve üretimin ne büyüklüğünde cesim olduğunu ayrımsız kat daha görüyoruz. Bu noktada devletimizin üreticiye verdiği destekler ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın açıkladığı ayak tabanı fiyatlar, çiftçimizin yüzünü güldürmüş durumda. Ekincilik alanına vatandaşların artık yöneldiğini dahi görüyoruz. Fazlalaşan ovalarımız ve tarlalarımızın en mübarek şekilde kullanılmasını istiyoruz. Havası, toprağı, güneşi ve suyuyla şehrimiz ve ülkemiz, ekincilik alanında kendi kendine yetebilen sınırlanmış ülkelerden tıpkı tanesidir ama dünyaya yetebilen tıpkı Türkiye hedefiyle bile çalışıyoruz.”

Share: