790 yıllık Selçuki Hanı turizme kazandırılacak

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, kentin mefret çağ ve turizm değeri olan Sultan Hanı’nın KAYTUR ile turizme kazandırıldığını anlatım ederek, hazırlıkları tamamlanan tarihi hanın pazartesi haset yapılacak açılışına tamam Kayserilileri çağırma etti.

Kayseri’nin mehabetli turizm değerlerinden olan Bünyan ilçesindeki Melik I. Alaeddin Keykubad marifetiyle 1232-1236 yıllarında nesir ettirilen Melik Han’ını turizme kazandırma çalışmaları çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi Kayseri Turizm Eğitim Firez Tecim A.Ş. (KAYTUR) ile mesai başlatan Başkan Büyükkılıç, yürütülen çalışmaları durumunda inceledi. Büyükşehir Belediyesi Hars ve Toplumsal İşler Kat Başkanı Salih Özgöncü’nün birlikte amade bulunduğu incelemede “Melik Hanı şu dakika ateş parçası şenlenmiş” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valiliği ile böyle adamakıllı tıpkı çalışmaya imza attıklarını paylaşarak şunları söyledi:

“Bin 200’lü yıllara ilişkin olan, tabiatıyla Selçuki’nun sunu başeser bire bir eseri ile mir başayız. Buradaki kervansarayımız İpekyolu güzergahı üstünde Hükümdar Hanı’mızda, tıpkı zamanda lahzada yanı başında Nazik Tuzhisar’ımız bahis konusu. Bünyan bölgesindeyiz. Bu bölgede acilen gene yanı başında Sodyum Klorür Gölü’müz var. Az Buçuk ileride Şahruh Köprüsü dediğimiz gine Selçuklu dönemine ilgilendiren bir eserimiz var ve tekrar az buçuk şöyle dışarı akıllıca çıktığımızda Karatay bölgesinde Karatay Medresemiz var. Yani elhasıl bu bölge adeta zaman kokuyor, burası meydanda hava müzesi niteliğinde ama bunların beyninde devasa ayrımsız nişane adına bu kervansarayımızın yeri bambaşka. Biz burayı hem vatandaşlarımızın tanıması, hem böyle aynı ecdadımızın değerinin bilinmesi adı altında canlandırmak için birlikte Valiliğimizle hakeza güzelce tıpkısı çalışmaya imza atıyoruz.”

Vacip çalışmaların Büyükşehir Belediyesi yoluyla sürdürüleceğini vurgulayan Büyükkılıç, “Bu çalışmamızda görüldüğü gibi lokal gözlemelerimizi, benzeri zamanda yiyecek içme mekanı veya ihtiyaçlara karşılık ita anlayışı içerisinde dahi ızgaralar ve özge yemek çeşitleriyle vatandaşlarımıza de bakım etmeyi amaçlıyoruz. Amma aslolan gerek bu kervansarayımızın içerisindeki sadık aksam, gerekse dışardaki kısımların bilinmesi, görülmesi, buradaki tarihi eserlerin adeta eşi tıpkı olmadığının dahi fark edilmesi. Bu yönüyle gerekli çalışmalarımızı Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak sürdürmeye bitmeme edeceğiz, emeği geçenlere teşekkürname ediyorum. Şehrimize böyle benzeri turizm destinasyonu şimdiden adamakıllı, iyi olsun” diye konuştu.

Başbuğ Büyükkılıç, Kayserili hemşehrilerini tarihi Padişah Hanı’nın açılışına nida ederek, “Tabiatıyla rastgele yeri gezersiniz, görürsünüz amma başta Kayserili hemşehrilerimiz, diyoruz kim gelin buraları görün, gelin buralarda lezzetlerimizi tadın. Karahıdır bölgesi, yerel domateslerimiz bu bölgede, biberlerimiz, patlıcanlarımız bu bölgede, adeta değme yer lezzet, temas kayran samimiyet, seçme yer ‘ben buradayım’ diye haykırıyor. Ego şimdiden Kaytur’umuzun çokça değerli ekibine teşekkür ediyorum, iyi, hayır olsun diyorum. Durmak yok, turizmle Kayseri’yi buluşturmaya bitmeme, Kayseri’yi ve bağımlı ki Türkiye’yi, tabi kim arsıulusal boyutta çağırma birlikte ederek turistlerimizi” dedi.

Yöresel lezzetlerden, bazlamaç, dürme, katmer, yerel kahvaltı, bunun birlikte köfte, tavuk çeşitleri ve tost çeşitlerinin düzlük alacağı Sultan Hanı’nda Kayseri’ye ilgili değerlerin hediyelik eşyaları bile düz algı. Başkan Büyükkılıç, tetkik sırasında gözleme pişirdi, yerel ve yabancı turistlerle buluşarak, vatandaşlarla dahi fotoğraf çektirdi. – KAYSERİShare: