Cumhur Reisi Erdoğan: Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık (2)

‘ŞİMDİ SIRA 2053 VİZYONUMUZDA’

Eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye kadar her alanda kalkınmanın madun yapısını koca ölçüde tamamladıklarını tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi aralık asıl hedeflerimizde. 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 yıl evvel milletimizle, 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri dudak bükmüştü. Zaman bile 2053 vizyonu dedikçe, bu vizyonun konkre hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça, esasen eş tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği gelişigüzel kazanımı sözde başına inik balyoz kabil görerek değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunca izleme ediyorum. Dünyada kendi ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak hatta bunu kategorik dileyecek büyüklüğünde soysuz ayrımsız güruhun yaşadığı tıpkısı başka vadi var mıdır, bilmiyorum. 18 Mart Çanakkale Köprüsü’hangi önceden, ‘Bu olur mu’ diye niteleyerek bizimle dalavere geçtiler. Bunlara bakarak olanaksız. Zira iki kulenin arasındaki vuzuh mesafesi, dünyada eşi bire bir olmayan tıpkı 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Oralarda yeri geldi, günlerce bekledik. Ama deminden 6 dakikada karşıdan karşıya geçiyorsun. Ayrımsız şeyi Osmangazi’birlikte yaptık. Bire Bir şeyi Ağır Sultan Tamam Köprüsü’nde yaptık. Tıpkısı şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak üstelik Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Böyle tıpkı özdek tür mi? Olanaksız. Sebep? Zira bunlar, medeniyet denildiği ahit vakit kaybetmeden İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Amma ‘Hangi dedik’; yola çıktığımızda batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda dahi o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak” dedi.

’76 ÜNİVERSİTEDEN 208 ÜNİVERSİTEYE ÇIKTIK’Üniversiteleri 81 vilayetin 81’ine de taşıdıkların kaydeden Erdoğan, “Ne dediler? ‘Ya bu büyüklüğünde üniversiteye ne lazım var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz, Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’ya değil; bilcümle profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara söylemek. Tatlıses, Şanlıurfa ile ait tıpkısı çevrim ‘Oxford vardı dahi tığ mi gitmedik?’ dedi. Deminden biz bile hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a büyüklüğünde taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Ağrı, Kars aklınıza ne gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Bütün hocalarımızla bu arada buralarda var mıyız? Varız. Bu ayrımsız şeyi gösteriyor. Kentlileşmiş kalkmak budur, çağcıllaşma budur, çağı çakozlamak budur, gündeş savaşım budur” diye niteleyerek konuştu.Erdoğan, Ankara’da ikinci tıpkı kent hastanesinin birlikte geçenlerde hizmete açılacağını duyurarak, “Ankara’üstelik malum birinci site hastanesini açtık. Hizmete devam ediyor. İkincisini da 1-2 ay içerisinde açıyoruz. ve amma velakin Ankara iki kesim dev kent hastanesine erbap oluyor. Arkadan Kocaeli geliyor, arkadan İzmir geliyor. Bunları 2-3 kamer içerisinde yapıyoruz. Yaparız, konu değil; hareket üretiriz” ifadelerini kullandı.’BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA YÜZDELIK 30- 35 İNDİRİM YAPACAĞIZ’Erdoğan, Ekincilik Yüreklilik Kooperatiflerinde satılan ürünlerde üstelik indirime gidileceğini işaret ederek, “Marketlerde benim vatandaşımı abra sokanlar; Ekincilik Kredi Kooperatifleri talimatı aldı. Koyun kuzu etinde yüzdelik 25 indirimi başlatmıştık. ve bu sabah Ekincilik Kredi Kooperatifi ile konuştum. Bakanım birlikte zaten gerekenleri konuştu. Kocabaş hayvanlarda bile yüzde 30-35 kabil benzeri indirimle satışına başlayacağız. ve bu piyasaların dengesini bozanları bile hizaya getirecek. Ekincilik Yüreklilik Kooperatifi’nin 1300 lime marketi var. Bunun beraberinde değişik özel sektörün dahi sayıları çokça aşkın. Onlar hangi yapar bilmem ama Ekincilik Emniyet kendisine bu indirimi yapacağız. Sadece ette mi? Müfit. Tarım Kredi’nin değişik ürünlerinde birlikte; şeker, buğday, un aklınıza hangi gelirse hep bunlarda bile hele 30-40 cins üründe bile derakap indirime gidecek. Talimatımız şu; sen kar üzere çalışmayacaksın. Sen hoppadak başa başlangıç noktasında, benim vatandaşımı koruyacaksın. Deminden Ekincilik Kredi Kooperatifi birlikte bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak” dedi.’YUNANİSTAN, ISTIKŞAF GEMİMİZDEN ÇOKÇA RAHATSIZ OLMUŞ’

Abdülhamid Eğlek Tetebbu Gemisi’nin geçkin Mersin’den uğurlandığını hatırlatan Erdoğan, “Yunanistan bundan haddinden fazla huzursuz ergin. ‘Bu Erdoğan hangi yapıyor’ demiş. Erdoğan tıpkı madde yapmıyor, görevini yapıyor. Bu sefine dünyada önceki. Anca tıpkısı muayene gemisi. Yıllarca, paramızla sondaj yaptıracak sefine kiralayamazdık. Ama şimdi bizim 4 lime tetebbu gemimiz var. 2 çıngı sismik araştırma gemimiz var. Demin güçlüyüz. Yalçın duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Şunu üstelik unutmayacağız; bize ara vermek yakışmaz, ara vermek yok yola bitmeme. Durmadık, canip gelip yatmadık. Bay Eksiksizlik kadar sarığıburma açım töreni yapmadık. Bu işleri yaptık. Tıpkısı üstelik Kağıthane’bile asıl atmama töreni yapıyorlar. Hangi günlere kaldık” diyerek konuştu.

Share: