Depremde annesini kaybeden 6 yaşındaki Naz’ın teyzesine ‘anne’ diyerek seslenmesi yürekleri sızlattı

Hatay’da yıkılan binanın enkazından 36 saat sonraları çıkarılan ve kamu ailesini kaybeden 6 yaşındaki Şımarıklık Bitirim, annesinin biricik yumurta ikizi olan teyzesine ‘esas’ diye niteleyerek seslenmesi yürekleri sızlattı.

‘Asrın Felaketi’ namına adlandırılan Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde binlerce çatı yerle tıpkısı olurken, binlerce kişinin hayatını kaybettiği 10 ilde taharri kurtarma çalışmaları ise bitmeme ediyor. 6 Küçük Ay tarihinde saat 04.17’da 7.7 kadar meydana gelen önceki depremde Hatay’ın Odabaşı Mahallesi’nde bulunan tıpkısı binada zinde ve depreme uykuda yakalanan 6 yaşındaki Naz Zeki ile temel Nazlı, ata Öner ve abi Beyazıt enkazda kaldı. İstanbul Ataşehir Belediyesi ekipleri yoluyla kontrol istirdat çalışmalarının olduğu binanın enkazında 36 saat sonra 6 yaşındaki Zenginlik, sağlıklı namına kurtarılırken ailesi ise bire bir enkazda hayatını kaybetti.

Minik Işve’ın annesinin ikizi olan ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde hayatiyetli ana yarısı Cemile Ateşli ise depremin peşi sıra hızla Hatay’a gitti. Kız kardeşi, eniştesi ve yeğeninin irtihal ettiğini duyan Ateşin, büyük üzüntü yaşarken 6 yaşındaki yeğeni Naz’ın enkazdan esen kendisine çıkarılması ise kendisini benzeri nebze olsun sevindirdi. Zenginlik’ın enkazdan çıktığı an annesine haddinden fazla mümasil teyzesi Ateşli’u görür gözsüz ‘ana’ diyerek boynuna sarıldığını belirten Cemile Ateşin, minik Işve’ın hastanedeki tedavisinin peşi sıra Tatvan ilçesindeki evine getirerek hizmetçi kazanmak istediğini söyledi.

İhlas Malumat Ajansı’na mütekellim 6 yaşındaki Zenginlik Zeki, yer sarsıntısı simultane yaşadıklarını anlatarak, hayatını kaybeden annesi için ‘annem uyudu’ sözlerini kullanması yürekleri sızlattı. Minik Zenginlik, “Annem bana tek ses vermiyor ve sonsuz gözü kapalıydı. Ana ve babamın telefonunun çaldığını duyuyorum ama telefonunu göremediğim üzere açamıyordum. Abimi ve babamı hiç görmedim, yemeden içmeden annemin yanındayım. Amma annem birlikte on paralık uyanmıyordu. Sürekli annemi çağırıyordum ama annem beni tek duymuyordu. Ben annemi uyandırıyordum ama uyanmıyordu. Beni Hüseyin abi kurtardı. Annem şu zaman mezarda toprağın altında ve uyudu. Annemin gelmesini istiyorum. Gelmezse haddinden fazla üzülürüm” diye konuştu.

“Acımız haddinden fazla balaban”

Yeğeninin enkazdan yarar sokak ‘temel’ diyerek boynuna atladığını söyleyen teyze Cemile Ateşin ise “Acımız çok nazik. Allah ölenlerin hepsine yağmur eylesin. Olgun aldığımız üzere Hatay’a gittik. Kız kardeşim, yeğenim ve eniştem emrihak etmişti. Yeğenim Zenginlik yegâne esen kendisine kurtuldu. Hep ölmüşlere rahmet diliyoruz. Acımız yoz çokça büyük. Naz enkazdan kazanç sokak beni geçmiş gördüğü ahit annesi sandı. ‘Esas’ diyerek boynuma atladı. Bana ‘yaşıyor musun’ diye sordu. Bende olur kızım yaşıyorum dedim. Sözün bittiği yerdeyiz. Baylanlık’ı kendimle Tatvan’a getirdim ve yeğenimi evlatlık kazanmak istiyorum. Nazlı benim ikizim ve aynı elmanın iki yarısı gibiydi. Çokça üzgünüz, anlatacak kelimelerimiz bulunmayan. Zenginlik enkazdan çıktıktan sonraları daim yanımdaydı. ‘Asıl beni götür’ dedi. Başkaca Işve’a babaannen ve deden birlikte var onlarla yüzmek mı yoksa benimle akmak mi istiyorsun diyerek sordum. Bana ‘asıl seninle akmak istiyorum’ dedi. Şu zaman bensiz ayrımsız yerde duramıyor” şeklinde konuştu.

“Teyze yerine değil annesi yerine rastgele konuda birlikte olacağım”

Elinden geldiği kadarıyla Baylanlık’a üvey anne yapmaya çalışacağını dile getiren Coşkun, “Hizmetçi kazanmak istiyorum bilcümle yanımda olsun. Seçkin konuda seçkin zaman tıpkısı ana yarısı kendisine değil bile ana namına yanındayım. Bana ‘asıl’, eşime dahi ‘baba’ diyerek seslenme ediyor. Hatay’bile evleri yıkıldı, kul ona ayrımsız uyum kurmak istiyorum. Allah bütün iyilikçi insanlarımızdan razı olsun. Rabbim pahal güç verdiği sürece Zenginlik’a haddinden fazla domuzuna tıpkısı eğitim vereceğim. Okula bile göndereceğim. Sadece istiyorum ki benim yanımda olsun ona topluluk çıkayım. Annesi benim canım, ikizim, kardeşim. Işve haddinden fazla düşüncesiz benzeri yavru gelişigüzel şeyi haddinden fazla adamakıllı anlıyor. Rabbim bizlere körpe bala eylesin” dedi. – BİTLİS

Share: