SANATSEVERLERE AÇTIĞI KAFE İÇİN İLLERİ GEZİP ESKİ KAYIT TOPLADI

TOKAT’ta Tezcan Talih (34), sanatseverlere hitap fail kafe hazırlamak amacıyla Türkiye’nin 8 farklı ilini dolaştı. 1980-1990 yılları ortada geçer not çarkıt eşyaları toplayan Kader, “Amacımız, insanların yüzlerinde gülümseme bina etmek. Eşyaları 8 farklı ilden bizzat alıp getirdim. Kısaca 500 civarında eski kayıt saha alıyor” dedi.

Kentte, özel bire bir eğitim bilimi merkezinde enstrüman öğretmenliği özne Tezcan Nasip, pandemi sonrası kafe açmayı planladı. 1978 yılında çekilen, başrollerini Münir Özkul ve Adile Naşit’in oynadığı ‘Neşeli Eyyam’ filminden esinlenip ismini verdiği kafede 1980 ve 90’lı yılların nostaljik atmosferini ulaştırmak istedi. Türkiye’nin farklı kentlerini dolaşan Nasip, o tarihlerde geçer not masa, sandalye, yerleşme grubu, ayna, radyo, telefon, masa örtüsü, ütü, teyp kabilinden birçok eşya ve bir döneme ilişkin bozuk dergiler satın aldı. Baht’ın sinema afişleri ve Yeşilçam sanatçılarının fotoğraflarıyla de donattığı kafe, meraklıların ilgisini çekti.

‘AMACIMIZ YÜZLERDEKİ TEBESSÜM’

Neşeli Günler filminden esinlendiğini tamlayan Tezcan Baht, “Enstrüman öğretmeniyim. Kurs merkezimizde bu objelerin ayrımsız kısmı mevcuttu. Bu asıl şeyleri sanatsal alanda insanların beğenisine zahir sunarız diye düşünürken kafe açılış planı doğdu. Bunun üzere araştırmaya girdim. İnsanları elbet bahtiyar edebilir, geldiklerinde nasıl benzeri gülümseme oluştururuz diye niteleyerek. Türkiye’nin dört bir yanından ayrımlı şehirlerden objeler bulduk. Bozuk eşyalar, antikalar, bozuk radyolar, oyma masalar bulmaya çalıştık. Az Buçuk antlaşma aldı. Bilahare adım adım hepsini benzeri araya getirdik. Manisa, Kocaeli, Afyonkarahisar, Ankara, İstanbul, Kırıkkale, Çankırı, İzmir kabilinden şehirleri dolaşarak aldık. Bazen eşyaları evlerden aldık. Masa örtülerimizi bir tane tek ördürdük. Az Buçuk meşakkatliydi ama sonunda domuzuna oldu. 1980’li, 1990’lı yıllara ilişik kestirmece 500 ürün var. Misafirlerimizin ilgisi çokça sunturlu. Genç arkadaşlarımızın ilgisi çok. Bu eşyaları evvelden evlerinde dahi kullananların çoğu burada anılarını anlatıyorlar” diye konuştu.

Kafeyi ziyarete gelen Cengizhan Karaman ise “Sosyal medyada gezerken denk geldim. Haddinden Fazla domuzuna benzeri düzlük. Sunu çok duvardaki resimler ilgimi çekti. Bire Bir bile sakat telefon rehberi dikkatimi çekti. Buradaki bozuk numaralara bakıyorum” dedi.Share: